Oslava sv. Floriána

Dňa 4. mája sme si pripomenuli sviatok sv. Floriána – patróna hasičov. Sv. Florián sa narodil v Enns v rímskej provincii Noriko za čias prenasledovania kresťanov. Bol katolíckym svätcom, patrónom hasičov, pekárov, hrnčiarov, hutníkov, taktiež ochrancom pred neúrodou, búrkou aj suchom. To najdôležitejšie, prečo sa sv. Florián stal patrónom hasičov je jeho charakter a odvaha. Svoj život obetoval preto, aby zachránil ďalších 40 spoločníkov - vojakov, ktorí sa stali kresťanmi. Jeho odvahu, vernosť svojmu presvedčeniu a altruizmus s nasadením a obetou vlastného života je to, čo robí sv. Floriána dôstojným patrónom hasičov a záchranárov. Hasiči dobrovoľného hasičského zboru v Spišskom Bystrom si tento sviatok pripomenuli spoločnou účasťou na svätej omši.  Zúčastnili sa na nej najstarší, ale aj tí najmladší členovia DHZ.