Majstrovstvá SR DHZ a hasičského dorastu

V uplynulých dňoch sa v Dubnici nad Váhom stretli najlepšie dobrovoľné hasičské družstvá - víťazi krajských súťaží z celého Slovenska na Majstrovstvách SR hasičských družstiev dorastu a dospelých. Na miestnom futbalovom štadióne na dráhach s tartanovým povrchom sa uskutočnila štafeta 8 x 50 m a na priľahlom cvičnom futbalovom ihrisku požiarny útok s vodou. Sobota 9.7. patrila hasičskému dorastu vo veku 15 - 18 rokov. Zástupca nášho Prešovského kraja - dorastenky zo Spišského Bystrého tu suverénne zvíťazili s výsledným časom 108,94 s, keď dosiahli najnižší čas z útoku - 29,45 s i zo štafety - 79,46 s. Titulu " Majsterky SR dobrovoľných hasičských družstiev v kategórii dorasteniek" predchádzali víťazstvá doma v Spišskom Bystrom v okresnej súťaži i v krajskej súťaži konanej v Bystrom okr. Vranov. Na dlhodobo výborných výsledkoch má podiel tréner družstva František Kundis - veliteľ DHZ Spišské Bystré. Hasičský šport má v Spišskom Bystrom dlhodobú tradíciu a " Kubašanky " nadviazali na svoje predchodkyne, ktorým na poslednej celoslovenskej súťaži hasičského dorastu v roku 2005 v Šuranoch patrili zlaté medaile . O dva roky neskôr v roku 2007 v Pruskom okr. Ilava už ako ženy sa stali vicemajsterkami SR v majstrovstvách SR Dobrovoľných hasičských zborov a aj v roku 2009 boli účastníčkami týchto majstrovstiev SR. S rozdielom 3,35 s na víťaza si druhé miesto u dorasteniek vybojovali dievčatá z okresného mesta Senica, Trnavský kraj s časom 112,29 s a tretie skončili Mikušovce / okr. Ilava, Trenčiansky kraj/ s časom 120,58 s. Zástupca nášho kraja v kategórii dorastencov - Mlynčeky /okr. Kežmarok/ obsadil šieste miesto s časom 110,39 s. Zvíťazili Čerenčany / okr. Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj / ktorí dosiahli čas 96,83 s. Druhá bola Zbora s časom 105,40 s / okr. Púchov, Trenčiansky kraj/. Tretia priečka patrí zástupcovi východu - Smižanom s časom 106,09 s / okr. Spišská Nová Ves - Košický kraj/.

O deň neskôr sa v Dubnici nad Váhom stretli hasičské družstvá dospelých na majstrovstvách SR dobrovoľných hasičských zborov, ktoré sa konajú od roku 2007 každé dva roky. Náš zástupca - muži z Gerlachova nás reprezentovali už po tretí krát. Na prvých majstrovstvách SR v Pruskom okr. Ilava v roku 2007 získali historicky ako prví titul " Majster SR DHZ v kategórii mužov ". O dva roky neskôr v Kysuckom Novom Meste im prvenstvo uniklo len o 0,83 s. Tento rok nenechali nič na náhodu a zodpovednou prípravou sa im opäť podarilo prebojovať do Dubnice nad Váhom - vyhrať okresnú i krajskú súťaž DHZ vo svojej kategórii. Tu v tvrdej konkurencii v rámci Slovenska zvíťazili s takmer dvojsekundovým náskokom. Dosiahli ako jediní čas v hasičskom útoku pod 20 sekúnd - 19,50 s a v štafete 68,04 s - spolu 87,54 s. Druhé skončili Topoľčianky / okr. Zlaté Moravce , Nitriansky kraj / s časom 89,49 s a z tretieho miesta sa radovali Kátlovce / okr. Trnava, Trnavský kraj/, s časom 91,40 s. Prešovský kraj v kategórii žien reprezentovala Terňa okr. Prešov ktorej patria bronzové medaile za dosiahnutý čas 111,33 s. Prvé boli Ladce / okr. Ilava , Trenčiansky kraj/ - 107,89 s a druhé Čerenčany / okr. Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj/ - 110,21 s. Zástupcom dobrovoľných hasičských zborov spod Tatier patrí za vzornú reprezentáciu okresu i Prešovského kraja úprimná vďaka. Krásne výkony na republikových majstrovstvách DHZ sú výsledkom systematickej práce a predchádzali im hodiny tvrdého tréningu. K vycvičenosti prispeli i previerky pripravenosti - hasičské súťaže, ktoré sa konajú každoročne od mája do septembra každý týždeň vo viacerých obciach okresu Poprad. Dobrovoľní hasiči z z nášho okresu úspešne kráčajú v šľapajach svojich profesionálnych kolegov z okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade, ktorí patria medzi špičku Slovenska v hasičskom športe už viac rokov. Zaiste tu privítajú vo svojich radoch najtalentovanejších adeptov hasičského športu.