Nočné cvičenie v Kubašku 2016

Pálenie Jánskych ohňov -  tradičný zvyk našich predkov  z minulosti. Tento deň pokladali naši predkovia za významný deň v roku, nakoľko sa traduje, že na sv. Jána Krstiteľa – 24. júna  majú najväčšiu moc všetky živly – zem, oheň, voda.  S Jánom  sa viaže veľa magických zvykov súvisiacich s letným slnovratom. Najznámejšie je pálenie svätojánskych ohňov a naši predkovia kedysi verili, že byliny nájdené v túto magickú noc majú ozdravné účinky.

Jánske ohne majú  dlhoročnú tradíciu i v obci Spišské Bystré. Na Jána sa zapaľovali viaceré  vatry na kopcoch v okolí dediny. V roku 2004 sa skupina miestnych nadšencov rozhodla urobiť Jánske ohne v hasičskom areáli v časti obce zvanej Kubašok s jednou veľkou vatrou, kultúrnym programom a nočnou súťažou v hasičskom útoku.

V sobotu 25.júna 2016 sa uskutočnil už dvanásty ročník tejto akcie za účasti občanov Spišského Bystrého i okolitých obcí. Akcia už tradične začala kultúrnym programom  - vystúpením domáceho folklórneho súboru Rovienka  v miestnom amfiteátri. Následne sa účastníci a folklórny súbor premiestnili k vatre, kde po jej zapálení si všetci zúčastnení spoločne  zanôtili viaceré ľudové piesne.

Úderom dvadsiatej druhej hodiny sa začala netradičná nočná súťaž hasičských družstiev dospelých a dorastu pod názvom "Nočné cvičenie v Kubašku".  Tu si najlepšie počínali muži z Dobrovoľného hasičského zboru  Poprad - Stráže  s časom 26,05 s . Druhé skončilo Spišské Bystré (28,43) a tretie miesto obsadil Svit (35,88).

V ženskej kategórii zvíťazilo domáce Spišské Bystré (20,40). Druhá priečka patrila Spišskému Štiavniku (23,37)  a z bronzu sa radovali  dorastenky z Vikartoviec (27,51).

Krátko pred polnocou  bolo dobojované, následne bol urobený nástup a vyhodnotenie súťaže. Ocenenie najlepších  hasičských družstiev  vykonal predseda OV DPO Poprad Marián Rušin a  okresný veliteľ Dobrovoľnej požiarnej ochrany František Kundis, ktorý prítomných opäť pozval do „Kubašku“  tentoraz na 27. ročník súťaže hasičských  družstiev o Putovné poháre starostu obce  Spišské Bystré v sobotu 6. augusta t.r., kedy si  hasiči sily zmerajú v ôsmych kategóriách  - žiaci, žiačky, dorastenci, dorastenky, ženy a muži do 35 i nad 35 rokov.